Kaip teisingai pasirinkti LED apšvietimo stiprumą interjere

Kaip teisingai pasirinkti LED apšvietimo stiprumą interjere

Kiek šviesos yra pakankamai? Klausimas yra ganėtinai sudėtingas, norint konkrečiai apskaičiuoti, kiek ir kokių LED lempų prireiks tinkamai apšviesti tam tikrą gyvenamąją erdvę. Deramai apšviestos patalpos suteikia jaukumo pojūtį namuose ir yra labai svarbi funkcionalaus ir stilingo interjero dalis.

Pagrindiniai šviesos parametrai apibūdinantys lemputes yra liumenai, liuksai ir vatai.

Liumenai (lm) – šviesos diodų, fluorescencinių, halogenų ar kaitinamųjų spindulių skleidžiamos šviesos matavimo vienetas. Taip pat žinomas kaip „ryškumas“ arba „šviesos srautas“. Visiems įprastas atskaitos taškas: standartinė 100 vatų kaitrinė lemputė skleidžia apie 1500 – 1700 liumenų.

Liuksai (lx) – vienas liuksas atitinka 1 liumeną apšviečiantį 1 kvadratinio metro paviršių.

Vatai (W) – tai yra priemonė nenusakanti ryškumo, tačiau nurodanti, kiek elektros energijos lemputė sunaudoja, kad pasiektų reikiamą ryškumą. Kiekvieno skirtingo tipo šviesos šaltinis, LED, fluorescencinis ar halogeninis, turi skirtingą šviesos srauto ir vato santykį.

Sulyginus šiuos parametrus, lengviau suprasti lempučių apibūdinimą vatais. Čia pateikta skirtingo tipo lempučių šviesos srauto liumenais ir vatų lygiavertiškumo schema, tačiau atkreipkite dėmesį, kad santykis tarp šviesos srauto per vatą gali būti kintamas, net ir tarp LED produktų.

LED liumenai
Skirtingų lempučiu skleidžiamos šviesos ir vatų santykis

Efektyvumas

Efektyvumas tai liumenų kiekis, kurį skleidžia lemputė iš kiekvieno suvartoto vato. Kuo didesnis skaičius, tuo efektyvesnė lemputė. Pavyzdžiui, apšvietimo gaminiai, pažymėti A++ ženklu, yra itin veiksmingi, jie suteikia tokias pačias norimas savybes ir tuo pačiu mažina suvartojamą energiją. Kiekviena lempa turi etiketę, kurioje yra nurodomas energijos efektyvumas skalėje nuo A++ (efektyviausia) iki E (prasčiausio veiksmingumo).

Svarbus parametras renkantis apšvietimą interjere yra spalvų temperatūra. Ar norėtumėte gelsvos šviesos, dienos šviesos ar šaltai baltos spalvos šviesos srauto? Projektuojant apšvietimą namuose dažniausiai rekomenduojama rinktis 2700K – 3000K vadinama šiltai balta šviesa arba 3500 – 4500K dienos šviesos spalvos lemputes. Pastaroji interjere atrodo moderniau, ypač renkantis šviesos diodus paslėptam apšvietimui. Šalta balta šviesos spalva 6000K naudojama labai retai, ypatingais atvejais.

Atkreipkite dėmesį ir į vidutinę lempos naudojimo trukmę, bei energijos suvartojimą per 1000 valandų (tipiškas energijos suvartojimas per metus).

LED liumenų apskaičiavimas skirtingoms patalpoms pagal plotą
LED liumenų apskaičiavimas skirtingoms patalpoms pagal plotą

Liumenų paskaičiavimas pagal patalpos plotą.

Apšvietimo poreikis skiriasi priklausomai nuo projektuojamos patalpos tipo. Pavyzdžiui, vonios kambaryje arba virtuvėje reikės daugiau liumenų, nei miegamajame ar hole. Norint paskaičiuoti bendrą reikalingą liumenų ar liuksų kiekį patalpai, reikės padauginti patalpos plotą iš lentelėje pateiktų liumenų kiekio kvadratiniam metrui.

Rekomenduojamas apšviestumo lygis skirtingoms projektuojamo interjero patalpoms.

Liumenų paskaičiavimas pagal patalpos plotą
Liumenų paskaičiavimas pagal patalpos plotą

Liumenų paskaičiavimas pagal patalpos plotą

Atminkite, kad šie skaičiai yra rekomenduojami esant tipiškoms sąlygoms. Jei jūsų interjere vyrauja ypač tamsios spalvos, jums reikės pridėti papildomai apie 100 liumenų į kvadratinį metrą. Jei jums patinka, kad kambarys būtų ypatingai ryškus, galbūt norėsite pridėti dar 10-20% prie rekomenduojamų skaičių. Geriausias sprendimas yra rinktis didesnio ryškumo apšvietimą, o šviestuvų valdymui naudoti dimerį – šviesos srautą reguliuojantį jungiklį, kad turėtumėte galimybę šviesos lygį sumažinti pagal poreikį.

Sveiki, aš esu Aurėja Šlančė - architektė, interjero dizainerė. Šis puslapis sukurtas gilintis ir rašyti aktualiomis interjero dizaino, pastatų projektavimo, fasadų ir interjero medžiagų sprendimų temomis.

10 komentarų

  • Led šviestuvai

    Visuomet manau geriau padaryti tamsesnį apšvietimą negu ryškesnį.. Virtuvėje taip, turbūt vienintelė vieta pas mus kur ryškiausiai dega.. Bet labai ačiū už patarimus, tikrai atkreipiau dėmesį ir jais pasinaudosiu.

  • Raimundas

    Sveiki, Aurėja.
    Nuoširdžiai dėkojame už pasidalinimą žiniomis ir patirtimi.
    Kaip tik sprendžiame buto renovacijos klausimus, būtų nuostabu sužinoti, kaip Jūs parenkate paslėpto apšvietimo led juostų šviesos srautą karnizuose, prie lubų. Jų ryškumas matuojamas lm/m, suprantama, kuo ilgesnė juosta, tuo šviečia ryškiau. O kiek suminių tokio apšvietimo liumenų Jūs rekomenduotumėte skaičiuoti svetainės m2, jei kartu yra ir pagrindinis jos apšvietimas 150 – 250 lm/m2. Antras labai aktualus klausimas: aukščiau Jūs rašėte, jog paslėptam apšvietimui moderniau atrodo dienos šviesos spalvos lemputės, o koks Jūsų, dizainerės, požiūris, jei spalvų temperatūra skirtųsi tos pačios patalpos bendro apšvietimo (3000 K) ir foninio (4000 K)? Nekantriau lauksime Jūsų komentaro: iš anksto – didelis AČIŪ.

    • Aurėja

      Sveiki,
      Paslėptam apšvietimui karnizuose dažniausiai naudojame 9,6W led juostą. Jei reikia tik fono – statom 4,8W, o jei jau reikia stipriau – tada 14,4W.
      Spalvų temperatūrą visų apšvietimo šaltinių būtina išlaikyti tą pačią – tokia mano nuomonė 🙂
      Sėkmės!

    • Aurėja

      Kirpykloje svarbiausia, kad apšvietimas būtų šiltesnio atpalvio, t.y. šiltos temperatūros lemputė (nuo 2700 iki 3500 kelvinų temperatūra). Labai svarbu, kad lemputė teisingai perteiktų spalvas – o tai lemia lemputės spalvų perteikimo indeksas, kuris parodo šviesos kokybę. Spalvų perteikimo indeksas (CRI) yra 86 ar didesnis.
      Salono aplinkoje svarbiausia, kaip svečias atrodo salono kėdėje. Jei svečias gerai jaučiasi dėl savo išvaizdos veidrodyje, tai sustiprina teigiamą patirtį. Paprasčiausias būdas pašalinti šešėlius ant veido – šviestuvą nukreipti prie veidrodžio iš abiejų pusių, kad veidas būtų apšviestas labiau iš priekio nei iš viršaus. Iš viršaus bendras išsklaidytas apšviestimas taip pat reikalingas, kad gerai atlikti darbą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.