5 ĮSPŪDINGIAUSI BETONO PANAUDOJIMO FASADE BŪDAI

5 ĮSPŪDINGIAUSI BETONO PANAUDOJIMO FASADE BŪDAI

ARCHITEKTŪRINIS TYRIMAS – betonas fasade NR.1

Pastatų ir gyvenamųjų namų projektavime itin didelę reikšmę lemia tinkamas fasadų apdailos medžiagų sprendimas, kuris dažnai gimsta kartu su pagrindine tūrio idėja. Neneigsiu, kad pirmoje vietoje pagal svarbą visgi yra architektūrinio tūrio kompozicija bei pagarba kontekstui. Architektūriniame projektavime, kaip ir gyvenime, svarbiausios yra vietos ir laikmečio sąvokos. Ne veltui sakoma, kad gražu yra tai, kas yra vietoje ir laiku.

Sėkmingai išsprendę šią užduotį – suprojektavę darniai į aplinką įsiliejantį tūrį, paprastai pereiname prie fasadų medžiagiškumo paieškų. Šiuo namo projektavimo etapu susiduriame su dviem įššūkiais:

– prisitaikyti prie statytojo biudžeto;

– kūrybiškai interpretuoti rinkoje esančias statybines apdailos medžiagas, surandant būdą kaip iš tradicinių medžiagų išgauti netradicinį sprendimą.

Šiame straipsnelyje noriu skirti dėmesį tokiai įprastai ir paprastai statybinei medžiagai kaip betonas, bei trumpai apžvelgti mane sudominusius jo išraiškos būdus namo eksterjero projektavime.

Betonas vis dar yra viena iš patvariausių ir ekonomiškiausių šiandien prieinamų statybinių medžiagų. Pradžioje esanti skysta būsena suteikia beveik neribotas galimybes formuoti ir išgauti norimą tekstūrą iki galutinio medžiagos sukietėjimo. Architektūrinį projektavimą riboja tik klojinių tipas.

1. Lentų klojiniai

Tradiciškiausias ir seniausiais praktikuojamas betono liejimas statybos vietoje, rangovui pačiam pasigaminant klojinius. Šis būdas dažniau taikytinas nedidelės apimties projektams, pastato fragmentams. Mano nuomone, šis betonavimo būdas yra tinkamiausias norint išgauti natūralų, gyvą lentų klojinių raštą. Lyginant su betono liejimo matricomis – forminiais trafaretiniais ruošiniais, kurie suteikia betonui pernelyg švarią, kiek sintetinę išraišką, šis gaunasi itin išraiškingas ir kiekvieną kartą truputėlį kitoks. Aš palyginčiau tokio betono paviršių su akmens plokštėmis, kurios, tos pačios rūšies akmens, yra vienodos, tačiau dviejų identiškų nerasi. Betonuojant šiuo būdu svarbu švari, nenaudota mediena klojiniams, bei didelis statytojų kruopštumas bei atsakingumas.

2. Matricos klojinių technologija

 

Matricomis vadinami įvairiausių raštų ir tekstūrų įdėklai, pagaminti iš elastingos medžiagos, skirti betono paviršiaus formai išlieti. Jie paprastai naudojami betono liejimui statybos aikštelėje ar gaminant surenkamus gaminius, kurie iš anksto paruošiami gelžbetonio gaminius gaminančiose įmonėse. Viršuje nuotraukose pavaizduoti pastatai suprojektuoti ir įgyvendinti naudojant Reckli firmos gaminamas matricas, tačiau yra ir kitų gamintojų. Įdomu tai, kad vieną užsakytą ir nusipirktą matricą galima naudoti iki 50 kartų. Skirtingo rašto įdėklo šiek tiek skiriasi ir gabaritai, kurie vidutiniškai siekia apie 20 kvadratinių metrų. Kvadratinio metro kaina apie 200 eurų. Tokiu būdu gaunasi, kad kuo didesnis pastatas, tuo santykinai pigesnė ši technologija.

Man, kaip architektei, ypatingai patinka didelis standartinių tekstūrų pasirinkimas, leidžiantis įgyvendinti įvairiausias idėjas ir suteikti pastatui individualią išraišką. Tačiau tai dar ne viskas, pasirodo yra galimybė susikurti ir savo unikalią tekstūrą. Šiuo būdu architektai išlaisvinami nuo įprastinių apribojimų ir gali naudoti spalvą, grūdėtumą, paviršių apdorojimą, kad klientai gautų tikrai išskirtinį rezultatą.

Nuostabus dalykas – galimybė pigmentais betonui suteikti norimą spalvą.

3. Foto betonas

Nuotraukų graviravimo formų įdėklai gali paversti fasadą nuotrauka. Kompiuteryje originalios nuotraukos konvertuojamos į CNC frezavimo įrankį. Priklausomai nuo motyvo rezoliucijos, formuojamasis paviršius graviruojamas ir sukuria gražią grubią fasado paviršiaus struktūrą. Tokiu būdu sukuriamas įspūdis, kad vaizdas įpjaunamas į betoną. Saulės šviesa sukuria įvairius efektus: statmenos šviesos spinduliai paverčia vaizdą nepastebimu. Pasisukus kampu ir atsiradus šešėliams, nuotrauka aiškiai pasirodo betone.

4. Šviesą atspindintis betonas

Šviesą atspindintis betonas išlaiko visas teigiamas betono savybes (atsparumą ugniai, stiprumą, statybos technologiją) ir turi papildomą privalumą – šviesos atspindį. Betono paviršius aktyvuojamas jį apšvietus, tuomet atspindžio efektas tampa pastebimas ir betonas įgauna aktyvią būseną.

Betono šviesą atspindintis betonas atveria plačias dizaino galimybes architektūroje, interjero projektavime, gaminio projektavimo ir eismo saugumo srityse.

5. Betoninės plytos

Mane, kaip architektę, namų projektavimo metu dažnai domina ilgo formato plytos, kurių nestandartinių matmenų dėka galima sukurti ypatingą horizontalią fasado liniją. Deja, degtų molio plytų variantai paprastai būna brangoki ir užsakovui, statytojui sunkiai įkandami finansiškai. Nustebau atradusi išskirtinai ilgo formato betonines plytas, kurių spalvos išgaunamos naudojant tik natūralius mineralus. Šių plytų matmenys 595/95/40 mm, o standartinės spalvos keturios: pilka su šešėliu, juoda, balta ir žalsva. Šių plytų kaina taip pat labai patraukli – apie 70 eurų už kvadratinį metrą.

Panašią, bet grubesnę fasado estetiką galima gauti statybai panaudojus UAB„Akmendailos“ gaminamas skelto betono plytas, kurių spalvinis pasirinkimas labai platus. Kadangi šios plytos gaminamos Lietuvoje, gamintojas gali išpildyti ir individualius pageidavimus.

Sveiki, aš esu Aurėja Šlančė - architektė, interjero dizainerė. Šis puslapis sukurtas gilintis ir rašyti aktualiomis interjero dizaino, pastatų projektavimo, fasadų ir interjero medžiagų sprendimų temomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.