Betono panaudojimas gyvenamųjų erdvių interjere paprastai sukelia prieštaringas emocijas. Daugėja žmonių, kuriems ši medžiaga patinka ir jie mielai džiaugiasi betono plokštumomis ar detalėmis interjere. Nemaža dalis visgi nemato betone, kaip medžiagoje, jokios estetinės vertės. Daugumai betonas asocijuojasi su visuomeniniais pastatais ir jų konstrukcijomis.
Pasigilinkime į šios nepakeičiamos medžiagos, išgautos tik devyniolikto amžiaus pradžioje, panaudojimo ir išraiškos būdus. Pradėkime nuo to, kad betonas interjere ar pastato fasade tapo klasika dar apie 1950 metus, kai jį laisvai naudoti savo projektams ir kuriamiems pastatams pradėjo to meto geriausi architektai, tarp kurių ir vienas garsiausių architektūros istorijoje vardų Le Corbusier. Dažniausiai naudodamas ant lentų klojinių liejamą betoną, jis pabrėžė naują gryną estetiką, kurios nereikia dangstyti ar slėpti.
Išskirsiu keturis dažniausius betono panaudojimo interjere būdus:
1. Betoninių esamų pastato konstrukcijų eksponavimas interjere.
Interjere dažniausiai eksponuojamos betono klojinių ar surenkamų blokų lubos, sienų fragmentai, kolonos. Architektai dažniausiai dar projekto eigoje numato, kurios konstrukcijos bus paliekamos atviros ir matomos. Svarbi tampa šių konstrukcinių pastato fragmentų estetinė išraiška, tekstūra, spalva, todėl statybos eigoje sutelkiamas papildomas dėmesys ir kruopštumas numatytųjų pastato fragmentų įgyvendinimui. Sprendžiama, kaip suprojektuoti elektros ar santechnikos instaliaciją, kad nepažeistų ir nesuardytų bendro vaizdo. Tokiu atveju dar projekto stadijoje parenkamas interjere pageidaujamas galutinis betono paviršiaus vaizdas ir spalva. Dažniausiai architektai ieško vientiso sprendimo, kad interjeras atitiktų pastato stilių, kurio išorės fragmentai natūraliai įsilietų į vidaus erdvę.
Pageidaujamai betono tekstūrai išgauti dažniausiai naudojami:
– lentų klojiniai, kaip kad nuotraukoje viršuje;
– lygūs faneros ar kitų pasirinktų plokščių klojiniai;
– sudėtingesnėms ir originalesnėms tekstūroms gauti – matricos klojinių technologija.
Apie kiekvieną iš šių būdų galite perskaityti ankstesniame mano straipsnelyje „ 5 įspūdingiausi betono panaudojimo fasade būdai“
2. Betono apdaila, dekoratyviniai betono paviršiai.
Dažnai taip nutinka, kad žmogus įsigijęs būstą nori pagyvinti interjerą, suteikti jam tam tikrą charakterį, tačiau betono konstrukcijų nėra, arba yra bet pažeistos, prastos būklės ir netinkamos eksponuoti. Tokiu atveju puikiai pasitarnauja betono konstrukcijas imituojantys paviršiai. Dažniausiai pasitaikantis sprendimas betoniniam paviršiui sukurti – įvairiausių technologijų bei padengimo dažai. Šiuo būdu gaunamas estetinis vaizdas yra tolygesnis, švaresnis, tačiau mažiau išraiškingas nei natūralių betono konstrukcijų. Tam tikrų gamintojų dekoras turi daugybę gerų savybių: gali būti naudojamas tiek vidaus, tiek išorės darbams, atsparus nusidėvėjimui ir trinčiai, puikiai valosi.
Įtikinamai atrodo „Berling Deco Cire“ apdailos mišinys pritaikytas padengti įvairiems paviršiams – grindims, sienoms, laiptams. Jis puikiai tinka drėgnoms patalpoms.
„Microtopping“ 3 mm storio betono pagrindo mišiniu galima padengti beveik viską. Medžiagos savybės suteikia galimybę atnaujinti esamas keramines ir netgi medines dangas. Pagal interjero dizaino poreikius galima pasirinkti norimą atspalvį, blizgumą, matiškumą ir kitus paviršiaus efektus.
Pagrindinis trūkumas, kurį įžvelgiu, tai galimas rašto atsikartojimas, monotoniškumas ar neįtikinamas atlikimas, kai pernelyg nutolstama nuo natūralaus betono vaizdo.
3. Betoninės grindys.
Dažnai norint gauti vientisą vaizdą, interjere naudojamos išliejamo betono grindys. Jos ilgaamžės ir atsparios dilimui bei mechaniniam pažeidimui. Poliruoto betono grindys yra idealios šildomoms grindims. Tokiu atveju išvengiama papildomų šilumą sulaikančių sluoksnių, paprastai klojamų ant išlyginamojo betono sluoksnio. Be daugybės funkcinių pranašumų, betoninės grindys turi ir estetinių pliusų. Jos yra vientisos, be siūlių ar sujungimų, galima pasirinkti spalvą, paviršiaus blizgumą.
4. Interjero detalės.
Betonas plačiai naudojamas interjere projektuojant laiptus, židinius. Gamintojai siūlo betonines pakopas, palanges, vazonus, interjero aksesuarus.
Plonu betono sluoksniu dengiami virtuvės stalviršiai, barai.
Baldams siūlomos betono vaizdą imituojančios baldų plokštės, kurios įneša į interjerą lengvo grubumo bei stilingo neužbaigtumo įspūdį.
Pabaigai galima apibendrinti, kad betonas interjere gali būti pateiktas stilingai ir šiuolaikiškai. Šios medžiagos užduodamą industrinį kiek brutalistinį stilių galima sušvelninti ir papildyti priešingomis šiltomis, minkštomis medžiagomis – medžiu, kilimu, užuolaidomis bei kitomis interjero detalėmis.
Komentaras
Jūratė
Labai subtilūs Jūsų kuriami interjerai.
Dėkoju už informaciją. Ypač apie patalpų apšvietimą.
Kolegė