NUO PROJEKTO IKI OBJEKTO Nr. 2

nuo projekto iki objekto namas

Pratęsiu iliustruotą nuotraukomis straipsnelių ciklą apie pristatomų projektų eigą nuo pradinių eskizų sukūrimo iki galutinio įgyvendinimo statybos aikštelėje. Anksčiau galėjote perskaityti apie įmonės „Belam“ biuro interjero projektavimą ir peržvelgti jo projekto stadijas. Šiandien jums pristatysiu mūsų suprojektuotą individualų gyvenamąjį namą. Bus įdomu palyginti kaip keitėsi sumanymai, kokios buvo pastato tūrio idėjos paieškos, koks buvo pasirinktas galutinis projekto variantas ir kuo viskas baigėsi.

Projektuojamas individualus gyvenamasis namas nemažame sklype, kuris yra sename užmiesčio gyvenamajame kvartale, turinčiame savo istoriją. Pagrindinė gyvenvietės gatvė grįsta akmenimis, mena tikrai senus laikus ir atsiremia į Nevėžio upės krantą, kur kažkada prieš kelis šimtmečius stovėjo tiltas. Sakoma, kad Raudondvario miestelis pradėjo kurtis būtent nuo šio kelio, nors dabar yra pasislinkęs į šoną. Kvartale vyrauja vieno aukšto su mansarda, nedidelio ploto namelių šlaitiniais stogais užstatymas.

Projektuojamo namo situacija
Projektuojamo namo situacija

Atsižvelgdami į esamą situaciją ir kaimynystę, projektuojamo namo užsakovai, mūsų, kaip architektų, paprašė suprojektuoti vieno aukšto modernų šiuolaikišką namą. Šiuo klausimu mūsų ir užsakovų nuomonės sutapo, nes vieno aukšto namas šioje situacijoje pasirodė esantis geriausias sprendimas. Vienaaukštis pastatas paprastai užima didesnį užstatymo plotą ir pareikalauja didesnio sklypo, nei dviaukštis, nes dviejų aukštų, esančių vienas virš kito, patalpas reikia sutalpinti viename lygyje. Mūsų projektuojamas pastatas pasirodė turintis pakankamai erdvų sklypą, kad laisvai tilptų visa pageidaujama patalpų programa. Mums, kaip architektams, yra svarbu savo suprojektuotu pastatu natūraliai, organiškai įsilieti į gyvenvietės urbanistinį audinį, jo nesuardant ir savo architektūra grubiai neišsišokant iš esamos situacijos. Tuo pačiu pastatas turėjo būti modernus, turėti savitą architektūrą ir charakterį. Ši užduotis mums pasirodė labai įdomi ir iškėlė iššūkį suprojektuoti tokį gyvenamąjį namą, kuris būtų originalus ir išskirtinis savo architektūrine išraiška, o tuo pačiu ir derėtų prie esamo seno ir tradicinio gyvenvietės užstatymo.

Svarbus mums pasirodė ir būsimųjų namo gyventojų noras, per savo namo šiaurinės ir vakarinės dalies langus matyti tolumoje ant kalno šlaito stovinčią Raudondvario bažnyčią. Namas privalėjo būti suprojektuotas taip, kad turėtų bendrą erdvią svetainės, valgomojo ir virtuvės patalpą, didelę patalpą/sandėlį ūkiniams reikalams, du vonios kambarius, miegamąjį, drabužinę, du vaikų kambarius, bei erdvę pastogę lauke dviems automobiliams. Visa tai įvertinę ir gerai apmąstę, pasiūlėme tris variantus.

Projektuojamo namo eskizai
Projektuojamo namo eskizai

Architektams ir užsakovams vienbalsiai išsirinkus pirmąjį namo variantą, tęsėme projektavimą, tobulinome planą ir tūrį. Galiausiai išsirutuliojo dvi pagrindinės tūrio idėjos pavadinimais „Optimistas“ – namo terasos ir kiemo stogai nukreipti į viršų, bei „Pesimistas“ – tie patys stogai nukreipti į apačią.

Projektuojamo namo sprendiniai
Projektuojamo namo sprendiniai

Viską gerai pergalvojus, įvertinus vandens nutekėjimo nuo stogo techninius sprendinius ir kitas detales, buvo pasirinktas antrasis projekto variantas. Pavaizdavome vizualizacijose galutinį projekto vaizdą ir patvirtinome projektinius sprendinius.

Projektuojamo namo vizualizacija
Projektuojamo namo vizualizacija

Tiksliai sustygavus projekto detales, laukė dar didesnis ir ne mažiau svarbus darbas, suderinti namo projektą miesto rajono savivaldybėje ir parengti brėžinius statyboms. Galiausiai pradėjus dirbti šauniai statybininkų brigadai, iškilo statomo namo konstrukcijos ir projektas pradėjo realizuotis. Nors ši statybų stadija daug kam atrodo labai nepatraukliai, kai dar negali suprasti kas čia bus per objektas, tačiau mums, architektams, tai labai malonus virsmas, kurį labai miela stebėti.

Projektuojamo namo statyba

Projektuojamo namo statyba

Praėjus keletui metų nuo projektavimo darbų pradžios, pasibaigus namo statybos ir interjero įrengimo darbams, ateina labiausiai laukta akimirka, kai projektas virsta į architektūrinį objektą. Visas šis procesas pareikalauja daug architektų, užsakovų bei statybininkų kantrybės, o tuo pačiu didelio kruopštumo ir netgi smulkmeniškumo sprendžiant įvairius projektavimo bei statybos procese iškilusius klausimus. Kiekviena detalė, kiekvienas priimtas sprendimas yra svarbus norit išgauti vieningą ir harmoningą pastato visumą.

vienaaukštis projektuojamas namas

vienaaukštis individualus namas

projektuojamo namo fasadas

Sveiki, aš esu Aurėja Šlančė - architektė, interjero dizainerė. Šis puslapis sukurtas gilintis ir rašyti aktualiomis interjero dizaino, pastatų projektavimo, fasadų ir interjero medžiagų sprendimų temomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.