Namo origami stogu projektas
Projekto architektai: Aurėja Šlančė, Marius Šlančius
Namo projektavimo vieta: Raudondvaris
Namo projektavimo metai: 2017
Plotas: 218 m²
Namo projekto aprašymas:
Architektai buvo pakviesti suprojektuoti naują namą keturių asmenų šeimai Raudondvario miestelyje, senoje gyvenvietėje įsikūrusioje Nevėžio upės slėnyje. Užsakovai gyveno senoviniame medinės konstrukcijos užmiesčio namelyje, kuris buvo pastatytas didelio sklypo pakraštyje. Būstas neatitiko šeimininkų norų, buvo per ankštas ir nepatogus šeimai. Gyvenamosios vietos keisti nepanorę, žmonės nusprendė tame pačiame sklype pasistatyti naują, erdvesnį ir šiuolaikiškesnį namą.
Aptarę ateities vizijas ir išklausę užsakovų norų, architektai suprato, kad reikalingas patogaus, vieno aukšto namo su pietine terasa bei stogine dviem automobiliams, projektas. Pasirodė įdomi iškelta papildoma sąlyga, jei įmanoma suprojektuoti pastatą taip, kad pro šio langus matytųsi tolumoje ant kalno stovinčios bažnyčios bokštai. Norint šį prašymą įgyvendinti buvo aišku, kad šiaurinėje pusėje turės atsirasti aukšti langai, nes norint matyti bokštus, reikėjo nukreipti žvilgsnį į viršų.
Projektavimo proceso pradžioje architektai įvertino projektuojamo pastato situaciją. Sklypas buvo suformuotas senoje gyvenvietėje, kurios pagrindinė gatvė grįsta akmenimis primena tikrai senus laikus. Šalia sklypo praeinantis kelias, atsiremia į Nevėžio upės krantą, kur jau prieš kelis šimtmečius buvo pastatytas tiltas ir iki antrojo pasaulinio karo buvo reikšminga krašto susisiekimo kryptis. Aplinkiniame kvartalo užstatyme vyrauja vieno aukšto su mansarda, nedidelio ploto, šlaitiniais stogais namai.
Architektai išsikėlė užduotį savo suprojektuotu pastatu natūraliai, organiškai įsilieti į gyvenvietės urbanistinį audinį, jo nesuardant ir savo architektūra neišsišokant iš esamos situacijos. Tuo pačiu suprojektuoti modernų pastatą, turintį savitą architektūrą ir charakterį. Šis uždavinys architektams pasirodė labai įdomus bei iškėlė iššūkį suprojektuoti tokį gyvenamąjį namą, kuris būtų originalus ir išskirtinis savo architektūrine išraiška, o tuo pačiu derėtų prie esamo seno ir tradicinio gyvenvietės užstatymo.
Pažvelgus į projektuojamo namo gyvenvietę iš viršaus ir pamačius šlaitinių stogų įvairovę, projekto architektams kilo mintis paimprovizuoti šlaitinių stogų formomis, o tai padiktavo namo origami stogu architektūrinę išraišką. Sudėliojus funkcionalų planą, namo tūris tarsi uždengtas taisyklingai išlankstytu stogu. Stogas interjere ir eksterjere suprojektuotas vienalytis, išlaikantis tą pačią formą bei atkeltas nuo sienų tarytum sklendžia erdvėje. Priėmę šį projektinį sprendimą, architektai tuo pačiu išpildė ir papildomą užsakovų sąlygą – viršutiniais vitrininiais langais atvėrė vaizdą į bažnyčios bokštus, kurie tapo matomi iš bet kurio taško svetainėje.
Senojo gyvenvietės urbanistinio audinio vyraujanti vienaaukštė medinė architektūra padiktavo pastato eksterjero apdailos sprendimą. Fasadai dengti termomedienos fasadinėmis dailylentėmis. Langų rėmams parinkta tamsiai pilka antracito spalva dar labiau pabrėžia ir išryškina šviesaus laužyto stogo formą. Gyvenamojo namo išplanavimas padalintas į dvi pagrindines zonas. Didžiausias plotas skirtas pagrindinei atvirai erdvei - svetainei, virtuvei ir valgomajam - įrengti. Kairėje pusėje nuo įėjimo suprojektuota privati zona, kurią sudaro trys miegamieji ir du vonios kambariai.
Apsigyvenę naujame name gyventojai džiaugiasi demokratišku aplinkai, įsiliejančiu į kontekstą ir funkcionaliu pastato architektūriniu sprendimu.